Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
All we do is usually connected with our tenet " Customer to start with, Rely on initial, devoting on the food packaging and environmental protection for Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Mecca , Canberra , We adopted technique and quality system management, based on "customer orientated, reputation first, mutual benefit, develop with joint efforts", welcome friends to communicate and cooperate from all over the world.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
100% Original Factory Cosmetics Cream Empty Woo...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar - 5ml...
-
China wholesale 35ml Plastic Spray Bottle - 9 ...
-
Big Discount Plastic Square Jars With Lids - 2...
-
Hot-selling Aluminium Refill Perfume Bottle - ...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml ...




