Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic Container - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with consumers from equally overseas and domestically and get new and old clients' large comments for Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic Container - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Frankfurt , Sheffield , Norwegian , All styles appear on our website are for customizing. We meet up to personal requirements with all products of your very own styles. Our concept is to help presenting the confidence of each buyers with the offering of our most sincere service, and the right product.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
OEM manufacturer Vintage Feather Gel Eyeliner J...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 200ml gold a...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 2...
-
Special Price for 50g Cosmetics Jar - 200ml go...
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 400ml ...
-
Chinese Professional 1oz Cosmetic Jar - 230ml ...


