8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
TSA Rules for Wrapped Gifts: 3 Tips for Travelers | 10ml Perfume Bottle
We love an incredibly fantastic standing amid our consumers for our superb item high quality, aggressive rate and also the finest assistance for 8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Cyprus , Croatia , Each year, many of our customers would visit our company and achieve great business advancements working with us. We sincerely welcome you to visit us at any time and together we will prevail to a greater success in the hair industry.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Good Wholesale Vendors 5g Mini Plastic Jar For ...
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml aluminum ...
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 50g clear...
-
Bottom price Skin Scrube Clear Jar - 5g mini p...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 330ml alumi...
-
Special Price for Metal Cream Jar 40g - 1000ml...




