factory low price Cosmetic Jar Plastic - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Our well-equipped facilities and excellent excellent management throughout all stages of creation enables us to guarantee total buyer satisfaction for factory low price Cosmetic Jar Plastic - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Mongolia , Philippines , We have been persisting in the business essence "Quality First, Honoring Contracts and Standing by Reputations, providing customers with satisfying goods and service. " Friends both at home and abroad are warmly welcome to establish everlasting business relations with us.
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
-
Wholesale Discount 50g Cream Jar - 5g / 10g / ...
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
factory customized Transparent Plastic Jar - 4...
-
New Delivery for Petg Jar With Aluminum Cap - ...
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - Fac...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...











