Professional China Apple Shape Glass Bottle - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
TSA Rules for Wrapped Gifts: 3 Tips for Travelers | 10ml Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
The business keeps to the operation concept "scientific management, premium quality and efficiency primacy, customer supreme for Professional China Apple Shape Glass Bottle - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malawi , Jersey , Swiss , We have been sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and solutions and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 1L...
-
Trending Products Aluminium Cosmetic Jar - 5ml...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...
-
OEM Factory for Square Spray Bottle - 3ml / 6m...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
Personlized Products 30ml Dropper Bottle - 100...



