PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
We know that we only thrive if we can guarantee our combined rate competiveness and good quality advantageous at the same time for PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Angola , Egypt , We provide OEM services and replacement parts to meet the varying needs of our customers. We give competitive price for quality solutions and we are going to make certain your shipment is handled quickly by our logistics department. We sincerely hope to have the opportunity to meet with you and see how we can help you further your own business.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
factory customized Aluminium Cream Jar - 200ml...
-
Factory supplied Wholesale Classic Cream Jar - ...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - A...
-
One of Hottest for Pp Perfume Bottle - 1000ml ...
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...




