Competitive Price for Lipstick Perfume Spray Bottles - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Managing Editor Alexandra Polkinghorn’s Holiday Gift Guide: Little Luxuries | Plastic Cosmetic Jar
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for Competitive Price for Lipstick Perfume Spray Bottles - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Benin , Oman , The working experience in the field has helped us forged a strong relations with customers and partners both in domestic and international market. For years, our products have been exported to more than 15 countries in the world and have been widely used by customers.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
OEM Customized Perfume Glass Bottle 100ml - bu...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L ...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 1...
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 50...
-
One of Hottest for Empty 4 Oz Skincare Jar With...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...

