Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
we can easily offer you high-quality products and solutions, competitive rate and very best shopper support. Our destination is "You come here with difficulty and we give you a smile to take away" for Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Sri Lanka , Mexico , Our market share of our products and solutions has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We've been looking forward to your inquiry and order.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray ...
-
Manufactur standard Clear Plastic Bottles - 10...
-
Hot sale Plastic Metal Powder Cosmetics Jar - ...
-
Well-designed Aluminum Spray Bottle - 5g mini ...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...



