Popular Design for Round Perfume Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Our mission will be to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by furnishing benefit added structure, world-class manufacturing, and service capabilities for Popular Design for Round Perfume Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Thailand , Russia , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Ja...
-
Newly Arrival Cosmetic Containers - 10ml oxida...
-
Good Wholesale Vendors Frosted Plastic Jar - 1...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 50ml white doub...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...











