Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream Jars - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
Using a full scientific good quality administration system, very good quality and superior faith, we win good standing and occupied this discipline for Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream Jars - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Maldives , Hungary , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - ...
-
professional factory for 20g Aluminum Cream Gla...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - 8...
-
New Arrival China Frosted Perfume Bottle And Ja...
-
Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bot...











