Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home Use - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
Our primary purpose is to give our shoppers a serious and responsible company relationship, giving personalized attention to all of them for Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home Use - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Leicester , California , Salt Lake City , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Special Price for Empty White Glass Cosmetic Ja...
-
Cheap PriceList for Empty Glass Perfume Bottles...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 24/410 doub...
-
New Arrival China Transparency Perfume Bottles ...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...

