Best-Selling Empty 100 Ml Hexagon Perfume Bottles - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
We keep improving and perfecting our products and service. At the same time, we work actively to do research and development for Best-Selling Empty 100 Ml Hexagon Perfume Bottles - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Holland , Johor , We'll supply much better products with diversified designs and expert services. We sincerely welcome friends from over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term and mutual benefits.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
OEM/ODM Manufacturer 250 Ml Diffuser Bottle - ...
-
factory customized Plastic Square Jar - 4oz co...
-
Factory Price Aluminum Trigger Spray Bottle - ...
-
PriceList for Stackable Cosmetic Jars - 6ml / ...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...

