Factory source Metal Aluminum Jar - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
We generally believe that one's character decides products' top quality, the details decides products' high-quality ,along with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE team spirit for Factory source Metal Aluminum Jar - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Plymouth , Tanzania , Borussia Dortmund , All of our products comply with international quality standards and are greatly appreciated in a variety of markets around the world. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients in the near future.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Hot Sale for Skin Care Cream Jar - 400ml high ...
-
OEM/ODM Manufacturer Cute Glass Perfume Bottle ...
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 30m...
-
Popular Design for Aluminum Cap 50ml Petg Jar -...
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 6ml / ...
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 300ml ...


