Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
Our firm aims to operating faithfully, serving to all of our shoppers , and working in new technology and new machine consistently for Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Swiss , Portland , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with qualified knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to deliver the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we'll develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Wholesale Price China Aluminium Perfume Atomize...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 20...
-
Super Lowest Price Cream Jar Container - 500ml...
-
8 Year Exporter Glass Cream Jar 50ml - 15ml / ...
-
Professional Design Jar With Aluminium Lid - 3...
-
Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wo...











