OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Our products are broadly regarded and reliable by end users and can meet up with constantly transforming financial and social requires of OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Canada , Doha , We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
New Delivery for Black Candle Jars - 15g / 30g...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 47mm ...
-
Hot sale Factory 20g Glass Cosmetic Jars - 150...
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
Big Discount Silver Plastic Jar - 350ml fashio...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 5m...




