Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
Ferrari Silver Essence by Ferrari (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
To create more value for customers is our business philosophy; customer growing is our working chase for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Italy , Chile , With the support of our highly experienced professionals, we manufacture and supply best quality products. These are quality tested at various occasions to ensure only flawless range is delivered to customers, we also customize the array as per the need of customers to meet the requirement of customers.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!







