Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For Face Cream - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We have our own factory and sourcing office. We can provide you with almost every type of product related to our product range for Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For Face Cream - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swansea , Mecca , Russia , Our company's main products are widely used all over the world; 80% of our products exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 250ml alum...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 150ml 200ml...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 150m...
-
Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crysta...
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 5g mini plastic...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 200ml gold al...


