Ordinary Discount Acrylic Round Jar - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
With advanced technologies and facilities, strict high quality regulate, reasonable price tag, excellent support and close co-operation with shoppers, we have been devoted to furnishing the best benefit for our buyers for Ordinary Discount Acrylic Round Jar - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Korea , Iceland , Belgium , Wide selection and fast delivery for you! Our philosophy: Good quality, great service, keep improving. We are looking forward that more and more oversea friends join in our family for further development near the future!
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
2017 China New Design Cosmetic Packaging Jar - ...
-
Personlized Products Plastic Pp White Cream Jar...
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 20 ml...
-
Low MOQ for 50ml Jar For Cosmetic Packaging - ...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...

