One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
We constantly believe that one's character decides products' high quality, the details decides products' high-quality ,together with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE crew spirit for One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Congo , Hongkong , We only supply quality items and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom merchandise etc that can according to customer's requirement.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 250ml blac...
-
OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml ...
-
Excellent quality Black Face Cream Jar - AJ-01...
-
Factory best selling Empty Perfume Spray Bottle...
-
High Performance Aluminum Lid - 250ml safe alu...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...











