OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
Fast and great quotations, informed advisers to help you choose the correct solution that suits all your requirements, a short creation time, responsible top quality manage and distinct providers for paying and shipping affairs for OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Benin , French , Turkey , As an experienced group we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of our company is to build up a satisfactory memory to all customers, and establish a long term win-win business relationship. Choose us, we always wait for your appearance!
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
Hot Sale for 5ml Glass Perfume Bottles - 500ml...
-
Factory best selling 16oz Empty Cosmetic Plasti...
-
China Supplier Empty Cosmetic Glass Jar With Ca...
-
Special Price for Aluminum Pump Bottle - AJ-04...
-
18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 480ml l...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...

