OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangkok , Lyon , kazan , We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
Original Factory Refillable Perfume Bottle Atom...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 28...
-
Factory Promotional Acrylic Plastic Bottle - 6...
-
Wholesale Discount Elegant Perfume Spray Bottle...
-
factory low price Essential Oils Aluminum Bottl...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Cream Container -...




