OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm for the long-term to create jointly with consumers for mutual reciprocity and mutual reward for OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Madras , Danish , Custom orders are acceptable with different quality grade and customer's especial design. We are looking forward to establish the good and successful cooperation in business with long terms from the customers of all over the world.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml ...
-
New Arrival China Cosmetic Jar 300ml - 8ml / 1...
-
8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 9 o...
-
China Supplier 250ml Pet Cream Jar - 15ml smal...
-
Hot Selling for Square Perfume Glass Spray Bott...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...




