OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Adhering into the theory of "quality, services, efficiency and growth", now we have gained trusts and praises from domestic and international shopper for OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Hongkong , Iraq , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 150ml emp...
-
Factory Price For Square Pp Cosmetics Cream Emp...
-
Special Design for Perfume Spray Bottle 40ml - ...
-
Factory Promotional Ball-shaped Cosmetics Cream...
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - AJ-...
-
Excellent quality Empty Bamboo Jar - 7ml / 8ml...











