factory low price Essential Oils Aluminum Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
Our advantages are reduced prices,dynamic product sales workforce,specialized QC,solid factories,superior quality services for factory low price Essential Oils Aluminum Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , luzern , Berlin , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Best quality Perfume Bottle - 10ml / 12ml / 14...
-
Wholesale Price China Metal Screw Caps - 100ml...
-
OEM manufacturer Aluminum Lid Glass Cosmetic Ja...
-
High reputation Metal Perfume Bottle - 750 ml ...
-
Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml safe alumin...
-
Top Quality Diamond Acrylic Cream Jar - 400ml ...

