China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum Cap - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Aluminum Perfume Bottle
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
That has a sound business credit history, outstanding after-sales service and modern producing facilities, we have earned an superb popularity amid our buyers across the planet for China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum Cap - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Israel , Mexico , Our company always concentrate on the development of the international market. We have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!







