Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High high quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we've established long-term cooperation with clients from the two overseas and domestically and get new and old clients' superior comments for Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Nicaragua , Manchester , We will supply much better products with diversified designs and professional services. We sincerely welcome friends from over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term and mutual benefits.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 6...
-
OEM manufacturer Plastic Medicine Pill Bottles ...
-
Good Quality Perfume Bottle 30ml - 100ml alumi...
-
Personlized Products 250ml Canning Jars - 30ml...
-
Factory For Body Lotion Bottle - 420ml empty m...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...




