Big Discount Aluminum Empty Fine Mist Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
We attempt for excellence, provider the customers", hopes to be the most beneficial cooperation team and dominator enterprise for staff, suppliers and shoppers, realizes value share and continuous advertising for Big Discount Aluminum Empty Fine Mist Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Accra , Moldova , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a should for you personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We are confident that we'll have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
OEM/ODM Supplier Supplement Bottle - 250ml alu...
-
Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 150ml...
-
professional factory for Jar With Clamp Lid - ...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 480...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Best quality Credit Card Hand Sanitizer Spray -...




