OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
We always continually offer you the most conscientious purchaser services, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These efforts include the availability of customized designs with speed and dispatch for OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Lithuania , Accra , "Good quality and reasonable price" are our business principles. If you are interested in our products or have any questions, make sure you feel free to contact us. We hope to establish cooperative relationships with you in the near future.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 25...
-
High Quality 200g Pp Cream Jar - 8ml / 10ml lu...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 500ml al...
-
OEM/ODM Factory Airless Glass Cosmetic Storage ...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33c...



