OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Boston , Barbados , Jeddah , We have many years' experience in hair product production, and our strict QC Team and skilled workers will ensure that we give you top hair products with the best hair quality and workmanship. You will get successful business if you choose to cooperate with such a professional manufacturer. Welcome your order cooperation!
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 150ml /...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...
-
Popular Design for Spray Glass Bottle - 14 oz ...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 16...
-
China Supplier Black Plastic Jar - 9 oz alumin...
-
Competitive Price for Plastic Cream Jar With Ba...











