OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future jointly with your esteemed company for OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Montreal , Ukraine , We have advanced production technology, and pursuit innovative in goods. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you need to be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Factory best selling Matte Black Plastic Jars -...
-
Short Lead Time for 250ml Aluminium Bottle - A...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - wholesale 25...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles...
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...











