Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | 10ml Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Denmark , Bangkok , Madras , Our organization. Situated inside the national civilized cities, the visitors is very easy, unique geographical and economic situations. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, construct brilliant" organization. hilosophy. Strict top quality management, fantastic service, reasonable cost in Myanmar is our stand on the premise of competition. If vital, welcome to make contact with us by our web page or telephone consultation, we've been likely to be pleased to serve you.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
OEM/ODM Supplier 75ml Spray Bottle - 250ml alu...
-
Factory wholesale Glass Cosmetic Jars For Sale ...
-
OEM China Customized Body Cream Jar - 330ml cr...
-
Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle -...
-
China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 750...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 10 ml / 20 ml ...


