OEM/ODM China Cosmetic Square Jar - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
A Bespoke Perfume Doesn’t Come Cheap | 10ml Perfume Bottle
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
The corporation keeps to the operation concept "scientific management, superior quality and performance primacy, consumer supreme for OEM/ODM China Cosmetic Square Jar - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Eindhoven , South Korea , Kuwait , At Present, our merchandise have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
Factory source 100g Bamboo Lid Cream Cosmetic G...
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
professional factory for Factory Empty Mini Pla...
-
Personlized Products 30ml Dropper Bottle - 100...
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 150ml c...




