Factory made hot-sale Plastic Clear Eye Cream Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
With our loaded practical experience and thoughtful solutions, we now have been identified for a trusted provider for numerous intercontinental consumers for Factory made hot-sale Plastic Clear Eye Cream Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Iraq , Qatar , The president and all the company members would like to provide professional products and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
China wholesale 10g Cosmetic Cream Jar - 20ml ...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
Factory supplied Cosmtic Container - AJ-02 ser...
-
Well-designed Roll On Bottle 10ml - 500ml alum...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 6ml...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...

