China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50 Ml - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
Our business has been focusing on brand strategy. Customers' pleasure is our best advertising. We also offer OEM company for China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50 Ml - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Germany , Chicago , Cyprus , Providing the best products, the most perfect service with the most reasonable prices are our principles. We also welcome OEM and ODM orders.Dedicated to strict quality control and thoughtful customer service, we are always available to discuss your requirements and ensure full customer satisfaction. We sincerely welcome friends to come negotiate business and start cooperation.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Discount wholesale Cosmetic Jar 50ml - custom ...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 100ml ...
-
Fast delivery Perfume Bottles With Square Bulb ...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...


