Best-Selling Metal Lid - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Normally customer-oriented, and it's our ultimate concentrate on for being not only one of the most dependable, trustable and honest supplier, but also the partner for our shoppers for Best-Selling Metal Lid - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Malaysia , Turin , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Good Quality Perfume Bottle 30ml - 100ml alumi...
-
China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 10...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 250ml s...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Big discounting Empty Perfume Bottles Spray - ...

