OEM Factory for Mask Jar Packaging - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Top quality is our life. Purchaser need is our God for OEM Factory for Mask Jar Packaging - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Spain , Australia , We will do our utmost to cooperate & satisfied with you relying on top-grade quality and competitive price and best after service ,sincerely look forward to cooperating with you and make achievements in the future!
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Quality Inspection for Plastic Ice Cream Jar - ...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
Fast delivery Cosmetic Aluminum Bottle - 100ml...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 50g cle...
-
One of Hottest for Aluminium Essential Oil Bott...











