2017 wholesale price New Design Glass Bottles - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
Our business puts emphasis over the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of employees building, striving hard to boost the standard and liability consciousness of staff members. Our corporation successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of 2017 wholesale price New Design Glass Bottles - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , America , Rotterdam , We look forward to hearing from you, whether you are a returning customer or a new one. We hope you will find what you are looking for here, if not, please contact us immediately. We pride ourselves on top notch customer service and response. Thank you for your business and support!
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Manufacturing Companies for Aluminum Energy Dri...
-
Professional Design Acrylic Black Cosmetic Jar ...
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 8ml ...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - AJ-10 series...
-
Super Lowest Price Cream Jar Container - small...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...




