Factory Price For Purple Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Our firm aims to operating faithfully, serving to all of our shoppers , and working in new technology and new machine consistently for Factory Price For Purple Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Algeria , California , Our factory is equipped with complete facility in 10000 square meters, which makes us be able to satisfy the producing and sales for most auto part products. Our advantage is full category, high quality and competitive price! Based on that, our products win a high admiration both at home and abroad.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold alu...
-
Factory Free sample Glass Luxury Perfume Bottle...
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Best Price for Glass Cosmetic Cream Jars - 28/...




