Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme for Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Swedish , Manila , We have our own registered brand and our company is developing rapidly owing to high quality products, competitive price and excellent service. We sincerely hope to establish business relations with more friends from home and abroad in the near future. We look forward to your correspondence.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - 1000ml large...
-
Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - ...
-
Factory made hot-sale Pp Cosmetic Plastic Cream...
-
Fixed Competitive Price 5ml Cosmetic Jar - 150...
-
Original Factory Aluminum Jar For Cosmetics - ...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 100ml flip top...




