Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
Generally customer-oriented, and it's our ultimate goal for being not only the most trusted, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , New Zealand , Nigeria , Our tenet is "integrity first, quality best". Now we have confidence in providing you with excellent service and ideal merchandise. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Manufacturer for Cosmetic Jar For Baby Care - ...
-
Wholesale Discount Elegant Perfume Spray Bottle...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 250ml...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - A...











