OEM China Acrylic Plastic Cream Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
We constantly function like a tangible group to ensure that we can give you the very best high-quality and also the very best cost for OEM China Acrylic Plastic Cream Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Macedonia , Cologne , We aspire to meet the demands of our customers globally. Our range of merchandise and services is continuously expanding to meet customers' requirements. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Ja...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...
-
100% Original Factory Plastic Pp Cream Jar - 4...
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
Europe style for Bamboo Jars For Cream - alumi...
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...


