Newly Arrival Cosmetics Glass Container - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, far more united and far more specialist team! To reach a mutual profit of our customers, suppliers, the society and ourselves for Newly Arrival Cosmetics Glass Container - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: moldova , St. Petersburg , Guinea , We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
OEM/ODM China 200 Ml Plastic Cosmetic Jar - 30...
-
New Delivery for Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 4oz c...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...
-
Lowest Price for Glass Jar Cosmetic Packaging -...
-
Factory selling Woman Perfume Bottle - 80 ml g...











