Discount Price Cosmetic Pet Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for Discount Price Cosmetic Pet Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: azerbaijan , Turkmenistan , Botswana , Certainly, competitive price, suitable package and timely delivery will be assured as per customers' demands. We sincerely hope to build business relationship with you on the basis of mutual benefit and profit in the very near future. Warmly welcome to contact us and become our direct cooperators.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Manufacturer for Aluminum Plastic Caps - 5ml /...
-
Lowest Price for Cosmetics Container - 5g / 10...
-
Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle ...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 8 ml p...
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - Luxury h...
-
Hot sale Factory Lipbalm Jar Aluminum - 89mm g...

