Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
Dependable good quality and very good credit score standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality initial, shopper supreme" for Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Muscat , Lithuania , Besides there are also professional production and management , advanced production equipment to assure our quality and delivery time , our company pursues the principle of good faith, high-quality and high-efficiency. We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost, shorten the period of purchase, stable products quality, increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
Factory selling Cosmetic Plastic Cream Jars - ...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 1L plastic h...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...
-
Top Suppliers Cosmetic Loose Powder Cream Jar -...




