18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
Our primary objective is always to offer our clients a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for 18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , South Korea , Latvia , Our company has always insisted on the business principle of "Quality, Honest, and Customer First" by which we have won the trust of clients both from at home and abroad. If you are interested in our solutions, you should do not hesitate to contact us for further information.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 400ml ...
-
Good quality Custom Perfume Bottles - 250ml hi...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 150ml alumin...
-
Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home ...




