8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - 300ml new shaped aluminum beer can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 145 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Our corporation has been specializing in brand strategy. Customers' gratification is our greatest advertising. We also source OEM company for 8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - 300ml new shaped aluminum beer can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , South Africa , Auckland , Wide selection and fast delivery for you! Our philosophy: Good quality, great service, keep improving. We are looking forward that more and more oversea friends join in our family for further development near the future!
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
100% Original 5ml Perfume Spray Bottle - AJ-04...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...
-
Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home ...
-
Trending Products Medicine Bottle For Pills And...
-
Factory Price For Eco Friendly Cosmetic Jars - ...
-
Free sample for Cosmetics Packing - 150ml clea...



