New Arrival China 2oz Cosmetic Jar - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 Smart Ways to Use Ammonia – Bob Vila 10 Smart Ways to Use Ammonia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
With advanced technologies and facilities, strict high-quality handle, reasonable rate, superior services and close co-operation with prospects, we are devoted to furnishing the best price for our customers for New Arrival China 2oz Cosmetic Jar - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Nigeria , Nepal , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 10 ...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 15...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
High Performance 20 Ml Perfume Bottle - AJ-05 ...
-
2017 China New Design Aluminium Refillable Perf...




