Factory best selling High Quality Plastic Pet Jar - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Aluminum Perfume Bottle
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Quality to start with, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, as a way to build constantly and pursue the excellence for Factory best selling High Quality Plastic Pet Jar - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tajikistan , Iran , Frankfurt , During the short years, we serve our clients honestly as Quality First, Integrity Prime, Delivery Timely, which has earned us an outstanding reputation and an impressive client care portfolio. Looking forward to working with you Now!
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
Newly Arrival Free Nail Samples Container - 15...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 300ml round...
-
Special Price for Aluminum Skin Care Jars - 47...











