Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic Container - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
Our corporation has been specializing in brand strategy. Customers' gratification is our greatest advertising. We also source OEM company for Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic Container - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Las Vegas , Albania , Company name, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by ISO quality management standard strictly, creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
Factory Cheap Glass Cream Jar 50g - 4 oz alumi...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
Free sample for Clear Diffuser Bottle - 500ml ...
-
Newly Arrival Cosmetics Glass Container - 50ml...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 400ml...











