Well-designed Health Care Plastic Bottle - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | 10ml Perfume Bottle
Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enables us to guarantee total customer satisfaction for Well-designed Health Care Plastic Bottle - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madrid , Egypt , Greece , As an experienced group we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of our company is to build up a satisfactory memory to all customers, and establish a long term win-win business relationship. Choose us, we always wait for your appearance!
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Factory Supply 50g Cosmetic Jar - aluminum emp...
-
Europe style for Empty Aluminum Cosmetic Cream ...
-
Wholesale Price China Frost Glass Bottle For Pe...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 50g e...
-
Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar -...











